Jules Schyl, Kubistiskt landskap, Taormina

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

JULES SCHYL
1893-1977
Kubistiskt landskap, Taormina
Signerad Schyl. Olja på duk, 50,5 x 46,5 cm.

Taormina är en liten stad på Siciliens östkust vid Joniska havet. Liksom kring hela ön Sicilien finns det ett slags mystiskt skimmer kring Taorimina. Redan 735 f.Kr. anlade grekerna sin första italienska koloni på Sicilien.

Jules Schyl målar i det aktuella verket ruinerna efter den berömda grekiska teatern i Taormina, som på sommaren fylls med folk när festivalen "Taormina Arte" äger rum. I bakgrunden reser sig de dramatiska sluttningarna som blickar ut över Messinasundet. Schyl skildrar detta landskap i sin karakteristiska kubistiska stil.

1275

2020-06-11