Josef Frank, karmstolar, 1 par, Svenskt Tenn

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-20 000 SEK

JOSEF FRANK, karmstolar, 1 par, Svenskt Tenn 1930-tal, modell 507, mahogny, lös stoppad och klädd sits, klädda armstöd och rygg, höjd 84, sitthöjd 46 cm, träet med slitage, omklädda

PROVENIENS
Bo och Kerstin Pfannenstill
Karmstolarna införskaffades under 1930-talets andra hälft då Bo och Kerstin Pfannenstill flyttade in i en funkislägenhet i Kolgahuset vid hamnen i Malmö. De inredde sin lägenhet nästan uteslutande med möbler från Svenskt Tenn. Bo Pfannenstills moster var Josef Franks hustru Anna Frank (1880-1957). Sedan i arv till nuvarande ägare.

1001

2020-06-11