Hans Wigert, Cyklarna - Grundsunda

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

8 000-10 000 SEK

HANS WIGERT
1932-2015
Cyklarna - Grundsunda
Signerad och daterad på baksidan Hans Wigert 1968. Olja på pannå, 67,5 x 69 cm
På baksidan dedikation av konstnären "till Lillan för ditt andra barn 2.12.1968 Hans"

PROVENIENS
Konstnärens familj

Hans Wigert räknas som en av de främsta naturromantiska konstnärerna i svensk samtidskonst. Han har även haft stor betydelse för unga konstnärer som bland andra Karin Mamma Andersson och Lars Lerin.

Tidigt kom Grundsunda vid kusten nordöst om Örnsköldsvik i Ångermanland att få stor betydelse i konstnärens liv. Tillsammans med sin hustru Anne förvärvade de ett härbre där 1966, precis vid Prästsjön. Huset fick genom dem ett nytt liv och de kom att tillbringa sina somrar där i över 30 år. Den omkringliggande naturen med tjärnen, myren och den klippiga kusten är återkommande motiv i hans målningar.

Den aktuella målningen utfördes som gåva till konstnärens yngre halvsyster Margareta "Lillan" när hon väntade sitt andra barn 1968.

1324

2020-06-11