Carl Ryd, Lekande barn

Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn
Carl Ryd, Lekande barn

Klubbat för:

6500 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

CARL RYD
1883-1958
Lekande barn
Signerad och daterad C. Ryd 1930. Olja på pannå, 44 x 36 cm.
På baksidan brev från konstnären till ägarna av målningen, daterad den 3 februari 1931.

PROVENIENS
Inköpt den 22.4.1930 av konstnären Gösta Johanson Börtin (1894-1985) och hans hustru Greta

1309

2020-06-11