Gert Marcus , Sfera Centripeta Centrifuga

Klubbat för:

40000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GERT MARCUS
1914-2008
Sfera Centripeta Centrifuga
Monogramsignerad och daterad GM 67. Marmor, diameter 25 cm.

PROVENIENS
Advokat Lennart Nybergs konstsamling,
därefter i en betydande utländsk privatsamling

LITTERATUR
Lara-Vinca Masini: Marcus: Castello Malastina, sept-okt 1981, Massa 1981, jämför bild sidan 19

1330

2020-06-11