Gert Marcus , Nivåer

Gert Marcus , Nivåer
Gert Marcus , Nivåer

Klubbat för:

Osåld

25 000-30 000 SEK

GERT MARCUS
1914-2008
Nivåer
Signerad GM, på baksidan daterad 1959-60. Polerad svart marmor i vit betong, 70 x 70 cm.

PROVENIENS
Konstnärens familj,
Stockholms Auktionsverk, Gert Marcus, 23 oktober 2013, katalognr 1031
därefter i en betydande utländsk privatsamling

UTSTÄLLD
Gert Marcus imaginarius, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1965, katalognr 110
Gert Marcus, Konstakademien, Stockholm 2013

1329

2020-06-11