Gert Marcus , Färgböjning

Gert Marcus , Färgböjning
Gert Marcus , Färgböjning
Gert Marcus , Färgböjning
Gert Marcus , Färgböjning
Gert Marcus , Färgböjning
Gert Marcus , Färgböjning

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

GERT MARCUS
1914-2008
Färgböjning
Signerad och daterad GM 1963. Bemålad plåt, längd 224 cm.

PROVENIENS
Konstnärens familj,
Stockholms Auktionsverk, Gert Marcus, 23 oktober 2013, katalognr 1035
därefter i en betydande utländsk privatsamling

UTSTÄLLD
Gert Marcus imaginarius, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1965, katalognr 178
Gert Marcus, Konstakademien, Stockholm 2013

LITTERATUR
Gert Marcus, Distansens Förvandling 2013, avbildad på sidan 49

1331

2020-06-11