Friedrich Schroeder-Sonnenstern, färgkrita

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

FRIEDRICH SCHROEDER-SONNENSTERN
Tyskland 1892-1982
Der blinde, betende Löwe
Signerad och daterad F Schröder-Sonnerstern 1958. Även signerad och daterad på baksidan. Färgkrita på papper, 48,5 x 70 cm.

PROVENIENS
Bukowskis, Moderna, våren 2011, katalognr 271

UTSTÄLLD
Galleri Östermalm, Stockholm, 1980

1460

2020-06-11