Ewald Dahlskog, vas, Bo Fajans

Klubbat för:

4400 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

EWALD DAHLSKOG, vas, Bo fajans 1940-tal, lergods, gul glasyr, signerad Bo D.239 T.38, höjd 40 cm

Boberg Fajansfabrik AB i Gävle var verksam 1874-1967. Fabriken anlades av Erik Boberg (1826-1876) tillsammans med sönerna Johan Erik (1853-1931) och August (1856-1929). Från 1924 lanserades produkterna under varumärket Bo Fajans. Med det enkla, praktiska och genuina godset, skapade fabriken sitt goda rykte. Den huvudsakliga produktionen bestod till en början av hushålls- och nyttogods, men allt eftersom framträdde konstgodset. Fabriken drevs fram till 1967 av fyra generationer Boberg. Den blev allmänt känd som Bo Fajans.

Ewald Dahlskog (Stockholm 1893-1950 Gävle) blev konstnärlig medarbetare vid Boberg Fajansfabrik 1929. Dahlskogs första alster, bland annat den berömda Kulvasen, visades på Stockholmsutställningen 1930. Kännetecknande för hans keramik är strama former med glasyreffekter. Dahlskog var knuten till Bo fajans fram till sin död 1950 och skapade en stor mängd vaser, krukor, fat, med mera.

D239 var i produktion 1941-53 och tillverkades med glasyrerna 32 = Grön matt konstglasyr med bruna skiftningar (1942-48), 38 = Halvmatt vit glasyr (1953), 1703 = Ljusgrön matt glasyr (1948-53) och 1707= Svagt blåtonad vit halvmatt glasyr (1948).

1252

2020-06-11