Erik Olson, Provence

Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence
Erik Olson, Provence

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ERIK OLSON
1901-1986
Provence
Signerad och daterad Erik Olson. 48. Olja på pannå, 33 x 50 cm.

PROVENIENS
Redaktör Arthur Elgstrand, Spånga

UTSTÄLLD
Riksförbundet för bildande konst, utställning 105
Nordiska Konstförbundet, Svenska sektionen

Arthur Elgstrand (1906-2000) var redaktör var redaktör på Idun. Han redigerade även Spånga Barnens Dagblad. Elgstrand ligger bakom "Stiftelsen Karin och Arthur Elgstrands Idunfond", ett stipendium för journalister som vill vidareutbilda sig i sitt yrke.

1308

2020-06-11