Erik Jönsson, Riddarholmskyrkan

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

10 000-12 000 SEK

ERIK JÖNSSON
1893-1950
Riddarholmskyrkan
Signerad och daterad E. Jönsson. 19. Olja på pannå av papp, 55 x 38 cm.

Erik Jönsson tillhörde den skara konstnärer som efter att gränserna öppnades efter första världskrigets slut begav sig ner till kontinenten. Efter en tid i Köpenhamn for han via England vidare till Paris där han 1920 blev elev till André Lhote. I Frankrike skulle han tillbringa nästan ett helt decennium innan han återvände till hemlandet. Hans fasta punkt var Paris men somrarna tillbringades i olika orter på den franska landsbygden.

Erik Jönssons måleri präglades under tjugotalets början av olika influenser som med hans pensel sammanfogades till en koloristisk och kompositionsmässigt finstämd harmoni. Från sin danska mentor Johan Rodhe tog han med sig den dunkla färghållningen med de röda och gröna grundackorden, hos Lhote anammade han de tekniskt skickligt uppbyggda kubistiska landskapen.

Jönsson är representerad vid samtliga ledande svenska museer inklusive Moderna Museet, Prins Eugens Waldemarsudde samt museerna i Göteborg, Malmö och Norrköping.

1301

2020-06-11