Bror Hjorth, Flickan och änglasoffan

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

800 000-1 000 000 SEK

BROR HJORTH
1894-1968
Flickan och änglasoffan
Signerad Bror Hjorth. Utförd 1947. Olja på duk, 89 x 116 cm. Av konstnären egen utförd ram, totalmått med ram 106 x 135 cm.

PROVENIENS:
Professor Ingemar Hedenius samling, Uppsala.
Bukowskis och Svensk-Franska Konstauktioner, Stockholm, 30 november 1978, katalognr 103, avbildad helsida i katalogen Pl. 21.
Musikförläggare Stikkan Anderson.

LITTERATUR:
Bror Hjorth: Mitt liv i konsten, Stockholm 1967, katalogiserad under år 1947, sidan 202

Bror Hjorths konstnärskap är särpräglat och epitet som primitivist, exotist och naivist används ofta för att karaktärisera hans gärning. Men något särskilt fack kommer han aldrig att höra hemma i, lika lite behövde han bege sig till främmande länder för att finna sitt kall. Istället var han konstnären som i det ursprungliga - i den svenska folksjälen - sökte och fann. Signifikant är berättarglädjen, den omutliga färgfantasin och uttryckets enkla uppriktighet. Här, i den okonstlade världen, förenas den starka formkänslan med den rytmiska kraften och nästintill monumentala bilduppbyggnaden. Det är här som Bror Hjorth vill leva och det är här han vill verka.

Fyrtiotalet innebar inte bara en förlösande skaparglädje utan var också då som intresset från publiken började ta sig. Gösta Olson på Svensk-Franska Konstgalleriet visade intresse vilket ledde till flera års gott samarbete. För första gången i sitt liv sålde, och tjänade, Hjorth något på sin konst. Han bestämde sig så för att satsa på att bygga ett eget hus med en riktig ateljé som uppfördes i stadsdelen Kåbo, det vi idag känner som Bror Hjorths Hus. "Huset blev romantiskt och trivsamt och vackert" som konstnären själv uttryckte det.

Bror Hjorth räknas idag som en av Sveriges främsta konstnärer. Hans konst är en berusande hyllning till kärleken, musiken och livet.

1296

2020-06-11