Bertil Herlow-Svensson, Sektorns mekanik

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

BERTIL HERLOW-SVENSSON
1929-2012
Sektorns mekanik
Monogramsignerad BHS och numrerad 37/50. Aluminium, höjd 40 cm

PROVENIENS
Sveagalleriet, Stockholm (inköpt av nedanstående 1983),
advokat Lennart Nybergs konstsamling,
därefter i en betydande utländsk privatsamling

UTSTÄLLD
Glerie Aronowitsch, Stockholm

1332

2020-06-11