Anna Hådell, rölakanmatta

Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta
Anna Hådell, rölakanmatta

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

ANNA HÅDELL, matta, rölakan, Leksands Hemslöjdsförening, geometrisk dekor i ljusgrått, beige, ljusgrönt, gult och grått, signerad LH AH, 324 x 234 cm, fransar saknas

HISTORIK
Anna Hådell (1908-2014) utbildade sig till vävlärare vid Brunssons vävskola i Stockholm. 1936 fick Anna anställning på det nybildade företaget Lund och Wahlund, senare Alice Lunds vävateljé, i Domnarvet i Borlänge, som tillverkade hemvävda moderna textilier. 1947 ansvarade hon bl a för garn- och textilproduktionen vid föreningen för Svensk Hemslöjd i Stockholm. Anna Hådell hade en lång och gedigen historia inom hemslöjdsrörelsen. Som föreståndare arbetade hon för länshemslöjden i Jämtland under hela 1950-talet och för Leksands Hemslöjd åren 1961-1975. Hon avled 105 år gammal i Rättvik år 2014.

1137

2020-06-11