Uno & Östen Kristiansson, stor takarmatur, Luxus

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, takarmatur, Luxus, Sverige omkring 1958, diamantformad stomme i mässing och svartlackerad metall, 16 kupor i vit glasmassa, samt 8 invändiga ljuspunkter, höjd ca 200, diameter ca 220 cm, smärre slitage

PROVENIENS
F.d. Missionskyrkan, Sturegatan, Sundbyberg.

HISTORIK
Lampan är en specialbeställning till missionskyrkan i Sundbyberg. En omfattande renovering gjordes av interiören någon gång mellan 1950-70. Firma Luxus stod för ljusarmaturerna som monterades i hela byggnaden. Totalt tillverkades tre exemplar av lampan som hängde i kyrkans huvudbyggnad, långskeppet. Bilder från kyrkan finns i litteraturen.

LITTERATUR
Antikvarisk förundersökning av F.d. Missionskyrkan samt kv. Spiken 6, Sundbyberg. Utförd av Reichmann Antikvarier AB, 2012.

103

2019-11-25