Tora Vega Holmström, Porträtt

Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt
Tora Vega Holmström, Porträtt

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

40 000-60 000 SEK

TORA VEGA HOLMSTRÖM
1880-1967
Porträtt av Gabrielle Josephson
Signerad T.V.H. Utförd 1934. Olja på duk, 84 x 68 cm.

Tora Vega Holmström utförde ett par varianter av porträttet varav ett tillhör Kristianstad Museum.

LITTERATUR
Tora Vega Holmström, Birgit Rausing, sid 182 och 185

459

2019-11-25