Staffan Hallström, Hemfärd

Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd
Staffan Hallström, Hemfärd

Klubbat för:

95000 SEK

80 000-100 000 SEK

STAFFAN HALLSTRÖM
1914-1976
Hemfärd
Signerad och daterad SH -65. Olja på duk, 66 x 73 cm.

PROVENIENS
Alf Holm samling, Galerie Holm, Malmö
därefter i arv fram till nuvarande ägaren

UTSTÄLLD
Alf Holm Samling, Liljevalchs konsthall, 2010

LITTERATUR
Stig Johansson: Staffan Hallström, SAK publ. LXXXIX, jämför med målning på sidan 123

Målningen är en parafras på Gustaf Cederströms monumentala "Karl XII:s likfärd" (1878), i samlingarna på Nationalmuseum, och utfördes i flera versioner.

453

2019-11-25