Sigrid Hjertén, Blomsterstilleben med frukter

Klubbat för:

140000 SEK

150 000-175 000 SEK

SIGRID HJERTÉN
1885-1948
Blomsterstilleben med frukter
Signerad Hjertén. Gouache på papper, 65 x 49 cm.

"Expressionisten fångar på duken en stämning, en färgharmoni i avsikt att ge ett skönhetsintryck, vars intensitet är god mätare av hans förmåga och konstnärliga lidelse. För att bringa upp denna intensitet till sin högsta potens avskiljer han från motivet allt oväsentligt, en massa naturalistiska element, förenklar verkligheten, utformar ej detaljen och lämnar arbetet medan det, naturalistiskt sett, ännu befinner sig på skissens stadium men från hans synpunkt är i sin slutgiltiga form eller i det ögonblick då den sensation han åsyftat förnimmes rikast och mest omedelbar - han bör vara virtuos på blotta antydningar som låter oss mera ana än veta. I grubbel och djupsinnigt begrundande vill han ej försänka åskådaren, han vill en stundens flyktiga, ljusa känsla av fest och högtid - därutöver intet. Det är den rusiga, oreflekterande livsglädjens konst, begåvad med ett utpräglat sinne för det raffinerade och läckra och med en Rubens' förkärlek för det måleriskt yppiga. Till sitt innehåll är den rent sensuell."

Orden ovan är Pär Lagerkvists karakterisering av den sanne expressionisten, presenterade i Ord och bildkonst 1913. Ingen svensk konstnär kan väl bättre än Sigrid Hjertén representera denna träffande beskrivning. Hon, som under 1910-talets mitt var en av de avantgardister som gick i bräschen för framtidens måleriska revolution. Som med sina färger, penslar och dukar kämpade på de konstnärliga barrikaderna och förärade vår svenska konsthistoria med ett nytt kapitel - modernismen.

452

2019-11-25