Ola Billgren, Månnatt, Hamnar

Ola Billgren, Månnatt, Hamnar
Ola Billgren, Månnatt, Hamnar
Ola Billgren, Månnatt, Hamnar
Ola Billgren, Månnatt, Hamnar
Ola Billgren, Månnatt, Hamnar
Ola Billgren, Månnatt, Hamnar
Ola Billgren, Månnatt, Hamnar
Ola Billgren, Månnatt, Hamnar

Klubbat för:

140000 SEK

Utropspris

175 000-200 000 SEK

OLA BILLGREN
1940-2001
Månnatt, Hammar
Signerad och daterad på baksidan Ola Billgren -95. Olja på duk, 140 x 101 cm.

Hammars Backar är kullarna/landskapet som ligger strax söder om Kåseberga och bara några kilometer från platsen där Ola Billgren växte upp. Denna plats var mycket betydelse för Billgren som sedermera tog över hans barndomshem och tillbringade så mycket tid som möjligt där.

393

2019-11-25