Märta Måås Fjetterström, "Röd grön äng", matta

Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,
Märta Måås Fjetterström,

Klubbat för:

36000 SEK

20 000-25 000 SEK

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Röd grön äng", matta, formgiven 1929, tillverkad efter 1942, rölakan, signerad AB MMF, 245 x 181 cm, saknar fransar, mindre skador, visst slitage

LITTERATUR
Jämför Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 112.

193

2019-11-25