Kerstin Persson, rölakanmatta, Agda Österberg

Klubbat för:

32000 SEK

40 000-50 000 SEK

KERSTIN PERSSON, "Preludium", matta, rölakan, Agda Österberg, Tre bäckar, Varnhem 1985, geometrisk dekor i violett, blått, gråblått, ljusblått och brunt, signerad KP och etikettmärkt AGDA ÖSTERBERG MATTOR MED TRADITION PRELUDIUM Nr 681-10/20 200x300 cm UNIQUE ART DESIGN KERSTIN PERSSON 1985, 298 x 195 cm, obetydligt slitage

HISTORIK
Textilkonstnären Agda Österberg startade tillsammans med sin make företaget Tre Bäckar under slutet av 1930-talet. I slutet av 1970-talet lämnade hon pga åldersskäl den konstnärliga verksamheten och Kerstin Persson tog över ansvaret som konstnärlig ledare. Hon hade varit verksam vid företaget sedan 1951. I samband med att företaget lades ned 2004 gick hon i pension. Kerstin Persson avled 2009.

204

2019-11-25