Jacob Felländer, Sthlm/NYC

Jacob Felländer, Sthlm/NYC
Jacob Felländer, Sthlm/NYC
Jacob Felländer, Sthlm/NYC
Jacob Felländer, Sthlm/NYC

Klubbat för:

48000 SEK

60 000-80 000 SEK

JACOB FELLÄNDER
född 1974
Sthlm/NYC, 2013
Signerad, numrerad och daterad Jacob Felländer 2013, AP 1/1, Ed.1+1. C-print silikonmonterat på plexi, 74,5 x 120 cm.

Jacob Felländer har uppmärksammats för sina fotografiska experiment där bilder av landskap och storstäder tangerar abstraktionen. I sin strävan att utmana fotografins alla gränser så använder han allt från multiexponeringar med 100 år gamla kameror till skulptur, måleri och Virtual Reality.
Jacob Felländer har ställt ut på bland annat MOCA Miami, Camera Works, Berlin och Hamiltons Gallery, London. Hans arbeten finns representerade i ett flertal prominenta samlingar bla Bill och Hillary Clinton.

477

2019-11-25