George Grosz, Emma und Nelson

George Grosz, Emma und Nelson
George Grosz, Emma und Nelson
George Grosz, Emma und Nelson
George Grosz, Emma und Nelson
George Grosz, Emma und Nelson
George Grosz, Emma und Nelson
George Grosz, Emma und Nelson
George Grosz, Emma und Nelson

Klubbat för:

40000 SEK

50 000-70 000 SEK

GEORGE GROSZ
Tyskland 1893-1959
Emma und Nelson
Signerad GROSZ, sterbhusstämpel 3-15-5. Utförd 1923.
Tusch på papper, 39,4 x 38,1 cm.

PROVENIENS
Konstnärens kvarlåtenskap (estate of the artist), New York
Herman Schickman, New York
Magenta Manhattan Arts, New York
Simon/Neuman Gallery Inc., New York
Privat samling, Stockholm

Den tyske expressionistiske/dadaistiske konstnären George Grosz är känd för sina satiriska tuschteckningar av Weimarrepubliken efter första världskriget och det politiska kaoset som rådde i krigets kölvatten, blandat med humoristiska personporträtt över borgerlighetens självbelåtenhet. Även om Grosz framför allt är känd som en knivskarp skildrare av Berlins kulturliv under 1920-talet, kom han vid ett flertal tillfällen att avporträttera historiska personer.

Den engelske nationalhjälten amiralen Lord Horatio Nelson och hans älskarinna Lady Emma Hamilton, vilken denna teckning föreställer, förekommer vid flera tillfällen i hans oeuvre. Emma Hamilton, dotter till en fattig smed, försörjde sig i sin ungdom som tjänsteflicka, skådespelare och kurtisan. Genom sitt äktenskap med sin älskare den trettio år äldre Sir William Hamilton, ambassadör i Neapel, och sin nära vänskap med drottning Maria Carolina av Neapel och Sicilien blev hon en politisk maktfaktor i slutet av 1700-talet. Det skandalomsusade paret levde i extrem överflöd som dock fick ett abrupt slut när Lord Nelson stupade på sitt fartyg "Victory" i slaget vid Trafalgar 1805. Emma avled ensam, fattig och svårt alkoholiserad 1815 i Frankrike.

George Grosz måleri kom att nå sin absoluta höjdpunkt under 1920-talet, och denna humoristiskt dråpliga skildring av Lord Nelson och hans undersköna älskarinna är ytterst träffsäkert och underhållande.

508

2019-11-25