Elis Berg, tillskrivna ljuskronor, 1 par, 1920-tal

Klubbat för:

44000 SEK

Arviointi

20 000-25 000 SEK

Kuvaus

ELIS BERGH, tillskriven, ljuskronor, 1 par, Swedish Grace 1920-tal, stomme av försilvrad metall, behängd med olikslipade prismor, kupor av gult matterat glas med slipad dekor, höjd 200 cm inklusive kedja, ca 90 cm exklusive kedja, diameter 55 cm, slitage, några prismor saknas, smärre nagg, prismor saknas, något skeva, glasklot saknas nedtill

PROVENIENS
Restaurang Hasselbacken, Stockholm. Ljuskronorna var troligen del av inredningen i den byggnad som återuppfördes efter branden 1925 och vars restaurang än idag kan besökas.
Därefter Stopalo.

5

Päivämäärä:

2019-11-25