Edward Hald, vas, Orrefors 1944, Graal

Klubbat för:

8000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

EDWARD HALD, vas, Orrefors 1944, Graal, tjockväggig, dekor av ovaler mot violett fond, signerad ORREFORS SWEDEN Graal nr. 1591 och egenhändig signatur Edward Hald, höjd 18 cm, smärre repor

HISTORIK
Enligt Orrefors arkivförteckning över Graalglas finns följande notering: "Vas, mönster i rödviolett, netto 120 kr, höjd 185 mm, köpare NK, Stockholm".

257

2019-11-25