Clay Ketter, Bunker

Clay Ketter, Bunker
Clay Ketter, Bunker
Clay Ketter, Bunker
Clay Ketter, Bunker

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

60 000-70 000 SEK

CLAY KETTER
född 1961
Bunker (ur dockhusserien)
Signerad och daterad på baksidan Clay Ketter 2006. Blandteknik på pannå, 115 x 113 cm.

Clay Ketters målningar är målade. I sina bilder där han använder byggnadsmålarens material och tillvägagångssätt kan man se att han fullständigt behärskar finkonstens koder, sådana de formulerades av 1940- och 50-talets stora konstnärer. Det är Ketters stora förtjänst att han med humor och överblick visar oss att måleriets värde ligger rakt framför oss, i betraktandet av det vardagliga. Clay Ketter har systematiskt närmat sig existentiella frågor genom verk som ser ut som rivningsväggar. På ett mycket direkt sätt väcker de starka känslor. Få saker är väl så sorgliga och nostalgiska som ruiner, utrivna kök och förfallna hus? Naket och utlämnande ser vi spåren av en människas liv och tidens flykt blir högst påtaglig. Genom att genomgående använda sig av temat hus/hem rör Ketter vid något allmängiltigt för alla människor. Vårt hem är vår borg och i Sverige renoverar vi som aldrig förr. Att vi ändå inte kan styra våra liv visar Ketter högst påtagligt i en serie foton tagna 2007 föreställande raserade hus efter orkanen Katrinas härjningar vid Mexikanska golfen. Inför naturens krafter står vi alla maktlösa - fattig som rik.

370

2019-11-25