Cecilia Edefalk, Nose painting

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

CECILIA EDEFALK
född 1954
Nose painting
Signerad och daterad på baksidan CECILIA EDEFALK 1993. Olja på duk, 60 x 40 cm.
På baksidan dedikation: "TO BERN-HARD"

PROVENIENS
Gåva till nuvarande ägare av konstnären 1993

Cecilia Edefalk produktion har alltid varit liten och sparsmakad. I stort sett allt som lämnat hennes ateljéer i Stockholm och Berlin har blivit mycket uppmärksammat och hon betraktas idag som en av Sveriges högst värderade konstnärer. Hennes genombrott kom förhållandevis sent, men sedan mitten av 1990-talet har hon haft flera prestigefyllda separatutställningar, bland annat på Kunsthalle Bern i Schweiz 1998 och på Moderna Museet i Stockholm året därpå. Våren 2006 slog hon igenom på USA:s konstscen med en separatutställning i Chicago.

Edefalk arbetar i en föreställande tradition och har i sina bilder särskilt intresserat sig för människans förhållande till sin självbild. Ofta har bilderna haft en fotografisk förlaga och hon upprepar gärna sina motiv i serier. Ett exempel är serien "självporträtt" i olja med näsan som centralt tema. Denna "Nose painting" är troligtvis den första i serien och visar konstnärens egen raka, spetsiga näsa som oväntat sticker fram bakom vad som förefaller vara ett brunrandigt draperi. Bakgrunden är monokrom i en svagt gräddvit nyans. Konstnären återkom till detta tema 1994 och 1996 tillkom två målningar (egentligen en diptyk) i samma format och färgskala, Dubbelnäsa, vilken ingår sedan 1997 i samlingarna på Länsmuseet Gävleborg. I samband med att "Dubbelnäsa" exponerades i den permanenta samlingen skrev dåvarande museiantikvarien Björn Norberg: "Näsorna som spegelvänts är lustiga, komiska, utan att vi riktigt kan förklara varför. Själv har Edefalk sagt att målningen också är en lek med måleriet. Ett sätt att visa upp vad måleriet innehåller. [...] Det är inte meningen att vi ska försöka förstå bilden. Det finns ingen rebus, ingen gåta att lösa, ingen berättelse att läsa."

386

2019-11-25