Birgit Broms, Skridskoåkare

Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare
Birgit Broms, Skridskoåkare

Klubbat för:

46000 SEK

Schätzwert

40 000-50 000 SEK

Beschreibung

BIRGIT BROMS
1924-2008
Skridskoåkare
Signerad B Broms. Blandteknik med collage på papper, 75 x 87 cm.

PROVENIENS
Galleri Ann Westin, Stockholm Art Fair, 1990
därefter i svensk privat ägo

Motivet med skridskoåkare sysselsatte Birgit Broms sedan slutet av 1960-talet. Hon stod vid sidan av Kungsträdgårdens isbana i Stockholm och sökte teckna åkarna lite i Brueghels anda. Men det blev ingen fart, ingen rörelse. Först när hon så småningom skildrade en hel klunga skridskoåkare, kom rörelsen och farten och hon kunde sedan variera och nyansera motivet i snart sagt all oändlighet. Men utan 'da capo,' utan all upprepning.

- Motiven var inte det intressanta utan spelet med rörelse och stiltje, volymer och tomrum, som samverkar till en fascinerande helhet, säger Ylva Hillström, utställningskommissare på Moderna museets Birgit Broms-utställning 2006.
Där visades huvudsakligen nya verk, inte minst skridskoåkare.
- Man kan låta blicken skifta i sättet att se dem: här finns farten och kylan men också formen, det estetiska, säger Ylva Hillström och berättar att Birgit på Thielska galleriet en gång råkade hålla omslaget till ett utställningshäfte upp och nedvänt när hon visade det för Ulf Linde. Hon konstaterade dock att "det håller ganska bra så här med."

Det spelade ingen roll om skridskoåkaren stod på huvudet för kompositionen var ändå viktigast. Birgit Broms fångade alltid friheten och rörelsen och enligt konsthistorikern Peter Cornell liknar de ansiktslösa och kraftfulla figurerna änglar, snabbt på väg till någon för att hjälpa.

Här utstrålar de tre skridskoåkarna en härlig festyra, säkra, jublande, att falla på isen är för dem otänkbart.

323

2019-11-25