Barbro Nilsson, "Tånga ljus", rölakanmatta

Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,
Barbro Nilsson,

Klubbat för:

55000 SEK

Schätzwert

40 000-50 000 SEK

Beschreibung

BARBRO NILSSON, "Tånga ljus", matta, AB Märta Måås Fjetterström, formgiven 1955, rölakan, dekor av stiliserade snäckor och vågor i beige, gult, grönt och rosa, signerad AB MMF BN, 261x193 cm, mindre fläckar och slitage, senare fransar

HISTORIK
Inköpt av nuvarande ägares föräldrar före 1967 på ateljén i Båstad.

LITTERATUR
Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 69, Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sidan 11, Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 154-155.

HISTORIK: Mattan formgavs till den viktiga utställningen H55 i Helsingborg, där det senaste inom svensk bostad, arkitektur och formgivning visades under några varma sommarmånader. Utställningen pågick 10 juni t o m 28 augusti och lockade över en miljon besökare. Utställningen anses vara den viktigaste nordiska konstindustriutställningen under efterkrigstid.

188

2019-11-25