Vera Nilsson, Morgon

Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon
Vera Nilsson, Morgon

Klubbat för:

28000 SEK

25 000-30 000 SEK

VERA NILSSON
1888-1979
Morgon
Signerad VN. Olja på duk, 51 x 67 cm
Utförd 1946

PROVENIENS
Fil lic. Fritiof Wikström, Stockholm
Charles Nilssons samling, katalognr 88

UTSTÄLLD
Vera Nilsson, Retrospektiv utställning, 1975, katalognummer 94
Utställningen visades av Sveriges Allmänna Konstförening på Konstakademien i Stockholm under februari 1975, av Nordiska konstförbundet i Oslo resp. Köpenhamn under mars-april / april-maj, och på Norrköpings konstmuseum under sommaren.

272

2019-05-16