Ture Ryberg, toilettebord, 1930-tal

Klubbat för:

16000 SEK

18 000-20 000 SEK

TURE RYBERG, toilettebord, 1930-tal, fanerat med rot, locket med rutfanér, uppfällbar 3-delad spegel, inredning med fack och skjutbara skivor, höjd 67, 100 x 46 cm, ursprungliga belysningar i metall samt nyckel medföljer

PROVENIENS: Arkitekt Ture Ryberg, Stockholm

UTSTÄLLT : Världsutställningarna i London 1931 respektive Bryssel 1935

HISTORIK: Toilettebordet är tillverkat i två exemplar, det andra ursprungligen i USA.
Arkitekten Ture Ryberg (1888-1961) bedrev under 1900-talets början studier vid Tekniska Högskolan och Konstakademien. 1918 blev Ryberg arkitekt vid Byggnadsstyrelsen och under åren 1922 - 1946 arbetade han som arkitekt vid Stockholms stadsplanekontor. Bland hans byggnadsverk återfinns såväl hyreshus som industribyggnader och offentliga miljöer. Vid sidan av arkitektverksamheten formgav även Ryberg under tidiga år ett flertal möbler, vilka visades på Hemutställningen 1917, Göteborgsutställningen 1923 och inte minst Stockholmsutställningen 1930. Ett fåtal mycket exklusiva möbler tillverkades efter Ture Rybergs ritningar, av J.E. Blomquists möbelfabrik i Uppsala, vilka präglas av den lekfulla klassicismen kallad Swedish grace.

39

2019-05-16