Sven Palmqvist , vas, Orrefors 1968, Kraka

Klubbat för:

11000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

SVEN PALMQVIST, vas, Orrefors 1968, Kraka, dekor av bredmaskigt nät i blått mot gul fond, blå hals, signerad ORREFORS Kraka Nr 473 Sven Palmqvist, höjd 23 cm

HISTORIK: Sven Palmqvist presenterade den nya tekniken Kraka 1944. De första glasen signerades Graal å Spetsornament då dekoren av ett nät tycktes se ut som en spets. Dock skall Sven Palmqvist ha blivit inspirerad av en nätbrynja som en av arbetarna hade på sig i hyttan. Nätdekoren som en brynja har skall han sedan ha fört över som mönster på glaset. I slutet av 1960-talet gjordes ett litet antal Kraka-glas med just det bredmaskiga brynje-liknande mönstret som auktionens vas är ett exempel på.
Enligt Orrefors arkiv står följande att läsa om denna vas: "Vas, blågult nätmönster, såld via representant Lennart Svensson 17 januari 1968, pris 170 kr"

211

2019-05-16