Sven Palmqvist, skål, Orrefors 1952, Ravenna

Klubbat för:

42000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1952, Dubbelravenna, dekor av kvadrater i blått med stänk i gult mot röd fond, signerad ORREFORS Sweden Ravenna nr: 287 Sven Palmqvist, höjd 13, diameter 21,5 cm, några smärre invändiga repor, obetydliga ytliga stötmärken vid mynningen

HISTORIK: Enligt Orrefors arkivs förteckning över Ravennaglas står följande att läsa om denna skål: "Skål, röd med blå rutor och gul ring, 4-uddig, höjd 130 mm, vidd 225 mm, såld till NK i Stockholm 15 september 1952, pris 210 kr".

209

2019-05-16