Sven Palmqvist, skål, Orrefors 1966, Ravenna

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

SVEN PALMQVIST, skål, Orrefors 1966, Ravenna, dekor av kvadrater i blått mot gultonad fond med röda stänk , signerad ORREFORS Ravenna Nr 2968 Sven Palmqvist, höjd 10,5, längd 26, bredd 18,5 cm, obetydliga repor

HISTORIK: I Orrefors arkiv finns följande notering om denna skål: "29 juni 1966, skål, oval, blå med guldröda linjer och fyrkanter, höjd 110, 185x260 mm, kund Trelvar, Melbourne (överstruket), pris 225 kr".

210

2019-05-16