Rolf Bolin, stolar, 1 par, Swedish Grace

Klubbat för:

5000 SEK

6 000-8 000 SEK

ROLF BOLIN, stolar, 1 par, Swedish Grace, 1920-tal, bemålade i grått, delvis träskuren dekor, lösa sitsar, höjd 93, sitthöjd 43 cm, slitage

HISTORIK: Rolf Bolin (1895-1933) var arkitekt och drev egen arkitektfirma vid sidan av uppdrag för Byggnadsnämnden. Han ligger bakom flera av Stockholms flerfamiljshus från tiden. Bolin medverkade som arkitekt i Bygge och Bo-utställningen 1927 i Äppelviken i Bromma. Rolf och hans hustru samt mor kom att bosätta sig i ett av honom ritat hus på Ekorrvägen 1 som utmärkte sig bland utställningens 28 villor.

LITTERATUR: Bygge och Bo, bildarkiv på Nordiska Muséet

47

2019-05-16