Piero Fornasetti, vikskärm, Italien 1950-tal

Klubbat för:

60000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

PIERO FORNASETTI, "City of cards", vikskärm, 4 delar, Italien 1950-tal, tryckt dekor, den ena sidan med fantasilandskap med hus, spelkort, harlekiner och figurer i 1500-talskläder, den anda sidan med parklandskap och balustrad, rullhjul, höjd 200, total längd 200 cm, skador

LITTERATUR
Jämför Piero Fornasetti, One hundred years of practical madness, Triennale Design Museum 2013, bild s. 54-55

9

2019-05-16