Judith Johansson, rölakanmatta

Klubbat för:

34000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

JUDITH JOHANSSON, matta, rölakan, geometrisk dekor i grönt, blått, rosa och grått, signerad JJ, vävarsignatur B, 355 x 247 cm, smärre slitage

HISTORIK
Judith Johansson (1916-1993) startade 1938 Vävateljén i Knäred i södra Halland tillsammans med maken John. Hon kom att formge mellan 400-500 mönster för profan och sakral miljö. 1986 tog yngsta dottern Britt-Marie J Glyssbo över ateljén under namnet JJ Vävateljén.

166

2019-05-16