Joan Miró, L´Enfance d´Ubu

Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu
Joan Miró, L´Enfance d´Ubu

Klubbat för:

170000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

JOAN MIRÓ
Spanien 1893-1983
L'Enfance d'Ubu
Färglitografier, 1975, 9 st ur sviten. Samtliga signerade och numrerade 57/120. Tryckta av Mourlot, Paris. Utgivna av Tériade. 32,5 x 50,5 cm.

PROVENIENS
Bukowski Auktioner, auktion 428, hösten 1984, katalognr 645 och 647
därefter i svensk privatsamling

LITTERATUR
Mourlot 1016, Cramer 204

390

2019-05-16