Jean Skoglund, Venus födelse

Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse
Jean Skoglund, Venus födelse

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

JEAN SKOGLUND
1908-1948
Venus födelse
Signerad och daterad Jean Skoglund -33. Olja på duk, 182 x 161,5 cm.

Jean Skoglund förknippas oftast med naturalistiska motiv som för tankarna till Gustaf Fjaestad och Bruno Liljefors, vilka såldes flitigt i konsthandeln under hans samtid. Hans blott 40-åriga liv är relativt okänt. Enligt uppgift studerade han vid Blombergs målarskola i Stockholm och senare vid Konstakademiens etsningsskola. Hans konstnärliga gärning omfattade alltifrån måleri, teckningar, grafiska verk till skulptur. Under 1930-talet tillkom ett fåtal målningar som höjer sig över den övriga produktionen, utförda i en modernistisk anda som hörde samtiden till.

Venus födelse tillkom när Skoglund var 25 år, utförd i en klassicerande stil, med ett motiv som tillhör ett av konsthistoriens mest klassiska. Sandro Botticellis version från slutet av 1400-talet räknas till den mest kända, med den nakna Venus som tronar på sin snäcka. Enligt myten föddes Venus ur havet, som frukten av Uranus avskurna lem, vilken föll ned från himlen och i förening med havet skapade kärlekensgudinnan Venus fulländade uppenbarelse. Jean Skoglunds version av Venus är raffinerad i sin färgskala, där grafitgrått möter vermillionrött och guld i en komposition som andas toner från art deco.

366

2019-05-16