Georges Braque, Théière grise

Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise
Georges Braque, Théière grise

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

40 000-50 000 SEK

GEORGES BRAQUE
Frankrike 1892-1963
Théière grise
Färglitografi, 1947. Signerad med blyerts och numrerad 41/75. Tryckt av Mourlot, Paris. Utgiven av Maeght, Paris. Bildstorlek 36,3 x 54,6 cm, bladstorlek 50 x 65,8 cm (Arches).

PROVENIENS
Bukowski Auktioner, auktion 431, våren 1985, katalognr 495
därefter i svensk privatsamling

LITTERATU
Maeght 14, Engelberts 26, Hatje 26, Vallier 35

393

2019-05-16