Erik Fleming vattenkanna silver

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

ERIK FLEMING, vattenkanna/drinkkanna, sterlingsilver, Atelier Borgila, Stockholm 1934, signerad EF, oktogonal, lockknopp och hänkel av ebenholts, höjd 20 cm, vikt 705 g, i botten inskription: "Till Ludvig Stavenow 12/10 1934 från hans barn", lockknoppens ebenholts med liten skada

PROVENIENS
Ludvig Stavenow
Åke Stavenow

179

2019-05-16