Edvin Öhrström, vas, Orrefors 1940-tal, Ariel

Klubbat för:

13000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1940-talets mitt, Ariel, dekor av luftfyllda rutor med stiliserade blommor i metallicgrönt mot fond i metallicgrönt och gult, signerad Orrefors 1953, höjd 19,5 cm, repor

HISTORIK: Denna dekor och färgställning förekommer på några vaser omkring åren 1944-1946. Denna vas har eftersignerats 1953, då den troligen gavs som gåva eller såldes ut vid en lagerrensning.
Jämför Bukowskis Moderna auktion maj 1988, katalognummer 748, där Ariel nr 312 från 1944 med likadan färg och dekor såldes.

199

2019-05-16