Carl Milles, Heraldiskt lejon

Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon
Carl Milles, Heraldiskt lejon

Klubbat för:

90000 SEK

Utropspris

100 000-125 000 SEK

CARL MILLES
1875-1955
Heraldiskt lejon
Signerad C Milles. Gjutarmärkt "Herman Bergman. fud. SWEDEN". Förgylld brons, höjd 23,5 cm, monterad på träsockel, totalhöjd 26 cm.
Komponerad 1923

Lejonen är skisser till ett aldrig uppfört fontänmonument. De heraldiska lejonen var tänkta att uppföras på Götaplatsen i Göteborg. Vid denna tid fanns av de nuvarande byggnaderna på platsen endast Konstmuseet, vilket bildade en monumental fond för Kungsportsavenyens vidsträckta perspektiv och det var vid dess ände på Götaplatsen som lejonen skulle stå. Men Carl Milles ändrade sig och uppförde istället 1925-30 den storslagna Poseidonbrunnen.

Lejonen ställdes ut på Jubileumsutställningen i Göteborg 1923. Utställningen arrangerades för att högtidlighålla stadens 300-årsjubileum (1921) och den invigdes den 8 maj av Gustaf V. Utställningen besöktes av 4,2 miljiner personer.

296

2019-05-16