Carl Cederholm, divan, Firma Stil & Form

Klubbat för:

55000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

CARL CEDERHOLM, divan, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal, stoppad rosa sammetsklädsel, djuphäftade knappar, ben i valnöt, höjd 76, längd 145 cm, mindre slitage

HISTORIK: Firma Stil & Form grundades under det tidiga 1940-talet av formgivaren Carl Cederholm som med sitt Art-Decoinfluerade formspråk gjorde sig ett namn bland stockholmssocieteten. Cederholm, utbildad vid HKS, Tekniska Skolan (nuvarande Konstfack), övergick snart till en rundare och mer assymetrisk stil i tydlig Swedish Modern anda, för vilken vi känner honom bäst idag. Som inredningsfirma producerade Stil & Form möbler och armaturer för butiksförsäljning men även större inredningsuppdrag, som exempelvis möbleringen av Centralhotellet i Gävle (1947).

91

2019-05-16