C G Hallberg, bordslampa, 1920-tal

Klubbat för:

10100 SEK

6 000-8 000 SEK

ELIS BERGH, tillskriven, bordslampa, C G Hallberg, Stockholm 1920-tal, fot av nysilver och bonad björk, halvklotformad kupa med genombruten dekor av olika stjärnbilder, krönande månskära och stjärna, stämpelmärkt med krönt H, höjd 56 cm, foten med gåvogravyr daterad 1928

46

2019-05-16