Axel Salto, skål, Royal Copenhagen

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

AXEL SALTO, skål, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, stengods, glasyr i brunt och beige, ristad dekor, signerad SALTO Den Kongelige Porcelainsfabrik samt 20669, höjd 14, diameter 35,5 cm

PROVENIENS: Gåva på 50-årsdagen från peronalen på Nordiska Kompaniet via Tore Wennberg 1957.

263

2019-05-16