Axel Nilsson, Nejlika i kruka

Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka
Axel Nilsson, Nejlika i kruka

Klubbat för:

12000 SEK

18 000-20 000 SEK

AXEL NILSSON
1889-1991
Nejlika i kruka
Signerad Axel Nilsson. Olja på pannå, 25,5 x 33,5 cm.
Utförd 1929

PROVENIENS
Tandläkare Gunnar Danielson, Stockholm
Dr Marc Sandler, USA
Mr Ralph Sandler, USA
därefter i svensk privatsamling

UTSTÄLLD
Färg & Form, Stockholm 1999

LITTERATUR
Hilding Linnqvist, Axel Nilsson, Bonniers Konstböcker 1935 sidan 29

292

2019-05-16