Axel Einar Hjorth, toalettbord, NK 1933

Klubbat för:

Osåld

Arviointi

15 000-20 000 SEK

Kuvaus

AXEL EINAR HJORTH, "Record", toilettebord, Nordiska Kompaniet 1933, modellen ritad 1932, svängd form, nedtill med tre lådor, upptill med uppsats av bonad björk med sex lådor, fötter av kromat stål, fanerat i björk och makassar, brickmärkt NK R 36931 - C 24533, en låda även brickmärkt NK NORDISKA KOMPANIET STOCKHOLM, höjd 82, 105 x 46 cm, fanérskador

49

Päivämäärä:

2019-05-16