Axel Einar Hjorth, "Lovö", stolar, 1 par, NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

50000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Lovö", stolar, 1 par, modellen formgiven för Nordiska Kompaniet 1932, syrabetsad furu, dekor av järnnitar, lösa textilklädda sitsar, höjd 95, sitthöjd 40 cm, visst slitage, repor

HISTORIK: Inköpta av nuvarande ägares morfar 1940.

58

2019-05-16