Axel Einar Hjorth, "Bellman", fåtöljer, 3 st., NK

Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,
Axel Einar Hjorth,

Klubbat för:

80000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, tillskrivna, "Bellman", fåtöljer, 3 st., Nordiska Kompaniet, Stockholm 1930-tal, stomme och ben i björk, stoppad fast klädsel i grönt tyg, höjd 80 cm, omklädda, visst slitage

HISTORIK: Modellen "Bellman" är ritade 1928 enligt Nordiska Kompaniets arkiv.

56

2019-05-16